Kutatási területek
A Katonai Műszaki Doktori Iskola kutatási területei
1. Katonai műszaki infrastruktúra elmélete
Kutatási terület vezetője: Dr. Kovács Zoltán alezredes
A katonai műszaki infrastruktúra kutatási terület olyan szakirányú okleveles mérnöki, vagy egyéb műszaki jellegű egyetemi végzettségű doktorandusz hallgatók képzését folytatja, akik békében, háborúban és minősített helyzetben, továbbá békefenntartó műveletek során, a katonai műszaki infrastruktúra jelölt témacsoportjaiba tartozó létesítmények tervezésének, építésük megszervezésének és vezetésének, valamint fenntartásuk és karbantartásuk irányításának tudományos igényű kutatását, korszerűsítését tekintik alkotói életcéljuknak.
2. Haditechnika és robotika
Kutatási terület vezetője: Dr. Vég Róbert alezredes
A haditechnika és robotika kutatási terület a katonai műszaki tudományok része, amely a haditechnikai eszközök fejlesztéséhez, gyártásához, korszerűsítéséhez, teljes élettartamához, sajátos konstrukciós megoldásaihoz, katonai alkalmazásához, minőségbiztosításához és elemzési-értékelési módszertanához kapcsolódó tevékenységek elméletének és gyakorlatának kutatásával foglalkozik. A kutatási terület belső felosztása igazodik a haditechnikai eszközök és eszközrendszerek, valamint a robotika Magyar Honvédségen belüli szakmai csoportosításához, fegyvernemeihez és szakcsapataihoz, valamint az alkalmazás alapvető jellegéhez (harc-, harctámogató eszközök) és az előbbiekhez kapcsolódó elméletek rendszeréhez.
3. Védelmi elektronika, informatika és kommunikáció
Kutatási terület vezetője: Dr. Haig Zsolt ezredes
A védelmi elektronika, informatika és kommunikáció kutatási terület a katonai műszaki tudományok tudományágban, a védelmi szférában alkalmazott elektronikai eszköz- és eljárásrendszerek (radar, telemetria, informatika, kommunikáció, elektronikai hadviselés, űrkutatás kutatási irányok) alap- és alkalmazott kutatásának, kísérleti fejlesztésének, technológia transzfer és a műszaki innováció területének művelőit, azok szakmai tudását, egyetemi és külső intézetekkel közös kutatásokból származó eredményeit, publikációit foglalja magába.
4. Katonai környezetbiztonság
Kutatási terület vezetője: Dr. Földi László ezredes
A katonai környezetbiztonság kutatási terület a katonai műszaki tudományokon belül a biztonságunk kiemelt részét képező környezeti veszélyforrásokkal, a katonai tevékenységek környezeti hatásaival, a környezeti erőforrások és a fenntartható fejlődés kapcsolatrendszerével, a környezettudatosság fejlesztésével, a környezeti elemek védelmével és a környezeti károk megelőzésével, elhárításával és a károk felszámolásával, a környezet állapotának helyreállításával kapcsolatos műszaki kérdések kutatásával foglalkozik.
5. Katonai logisztika és védelemgazdaság
Kutatási terület vezetője: Dr. Horváth Attila ezredes
A katonai logisztika, védelemgazdaság a katonai műszaki tudományok részeként, a logisztikához és a közgazdaságtanhoz kapcsolódva a haderő, valamint a védelmi szféra logisztikai- és a védelemgazdaság rendszerei technikai alrendszereinek fenntartásával, fejlesztésével, alkalmazásának kutatásával foglalkozik. Vizsgálja és elemzi a haderő, továbbá a védelmi célok érvényesülésének lehetőségeit a termelő, szolgáltató ágazatokban, illetve az infrastruktúra-fejlesztési programokban és a külgazdasági kapcsolatokban. A kutatási terület belső felosztása a katonai logisztikai és védelemgazdasági rendszer funkcionális faladat-rendszeréhez igazodik.
6. Biztonságtechnika
Kutatási terület vezetője: Dr. Berek Tamás ezredes
Napjainkban egyre nagyobb igényként jelentkezik olyan magasan kvalifikált kreatív, rendszerszemlélettel rendelkező szakemberek képzése, akik a biztonságtechnika és biztonságvédelem területén jelentkező problémák kutatására alkalmasak és képesek olyan tudományos kutatási eredményeket prezentálni, amelyek lehetővé teszik ezen szakterület fejlődését. Olyan szakemberek képzése, akik szakirányú egyetemi végzettség után képesek a személy- és vagyonvédelem, információvédelem, munka-, tűz- és balesetvédelem, környezetvédelem, katasztrófa elhárítás területén jelentkező problémák tudományos alaposságú kutatására, új tudományos eredmények kidolgozására.
7. Katasztrófavédelem
Kutatási terület vezetője: Dr. Kátai-Urbán Lajos tű. ezredes
A katasztrófavédelem kutatási terület a katonai műszaki tudományokon belül a közbiztonság kiemelt részét képező természeti és ipari veszélyforrások kutatásával, a katasztrófavédelmi feladat- és eszközrendszer fejlesztésével, az esetleges katasztrófák és ipari balesetek megelőzésével, elhárításával és a károk felszámolásával, valamint a helyreállítással kapcsolatos műszaki kérdések kutatásával foglalkozik.
8. Légiközlekedés és repülőtechnika
Kutatási terület vezetője: Dr. Palik Mátyás ezredes
A katonai műszaki tudományok részeként, e kutatási terület a különböző működési elvű és rendeltetésű repülőeszközök fejlesztésével, légi (kozmikus) és földi üzemeltetésével, valamint repülésirányítási eljárásaival, stratégiáival, ezek hatékonyságával, gazdaságosságával, szaklogisztikai kérdéseivel, meteorológiai biztosításával, a repülésben és annak kiszolgálásában résztvevő human faktor szerepével, tevékenységi lehetőségeivel és korlátaival foglalkozik. Vizsgálja e komponensek egymással, illetve más összetevőkkel való együttműködési, környezetvédelmi, repülésbiztonsági, technika történeti kérdéseit. Megkülönböztetett figyelmet fordít a légijárművek és repülőterek eddiginél gazdaságosabb és környezetkímélőbb üzemeltetési lehetőségeinek feltárására, a megújuló és alternatív energiák alkalmazásával, valamint a repülőterek építésének, fejlesztésének, mobilizálhatóságának technikai lehetőségeire.