Egyéni felkészülés
A doktori (PhD) képzés részletes szabályozását a mindenkor hatályos Egyetemi Doktori és Habilitációs Szabályzat tartalmazza.
A doktori (PhD) képzés formái a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen:
a) a doktori képzés szervezett formái:
aa) szervezett teljes idejű (nappali munkarendű, ösztöndíjas vagy önköltséges) – teljes idejű képzésnek minősül az olyan képzés is, melynek keretében a pályázó az Egyetemmel együttműködési megállapodást kötött intézményben, illetve kutatóhelyen áll foglalkoztatási jogviszonyban, és kutatómunkáját ennek keretében folytatott kutatási, alkotási tevékenység keretében végzi;
ab) szervezett részidős (levelező munkarendű, önköltséges);
ac) egyéni képzés (önköltséges);
b) megengedett, nem szervezett képzési forma az egyéni felkészülés.
A doktori képzésbe tehát bekapcsolódhat az is, aki a fokozatszerzésre egyénileg készült fel, feltéve, hogy teljesítette a felvétel és a doktori (PhD) képzés követelményeit.
A hallgatói jogviszony ebben az esetben a komplex vizsga teljesítésével jön létre.
Az egyéni felkészülés olyan felkészülési forma, amelyben a jelölt részben, vagy teljes egészében mentesíthető a doktori képzés képzési és kutatási szakaszának feladatai alól.
Az egyéni felkészülés célja, hogy a hazai vagy külföldi egyetemen mesterképzésben szerzett fokozattal és szakképzettséget tanúsító oklevéllel, valamint a mindenkor hatályos Egyetemi Doktori és Habilitációs Szabályzatban rögzített tudományágak terén legalább 5 éven át végzett és legalább 150 kreditpont értéknek megfeleltethető, dokumentált oktatói, illetve tudományos kutatói teljesítménnyel rendelkező jelentkezők számára a szervezett doktori (PhD) képzésben való részvétel nélkül is lehetővé tegye a doktori (PhD) fokozat megszerzését.
Az egyéni felkészülő a doktori jelentkezéssel egyidejűleg tehát komplex vizsgára is jelentkezik, a szükséges dokumentumok leadásával.
A felvételt követő komplex vizsga a kutatási és disszertációs szakasz első félévéhez tartozik.
A doktori képzés valamennyi képzési formájában az abszolutórium megszerzésének feltételéül előírt követelmények teljesítését tanulmányi pontokban (kreditekben) kell mérni.
Az egyéni felkészülőnek a komplex vizsga teljesítését követően a kutatási és disszertációs szakaszban – a kreditelismerési eljárás eredménye alapján – az abszolutórium megszerzéséhez még szükséges, hiányzó krediteket kell megszereznie, illetve a doktori értekezését kell elkészítenie. Amennyiben az egyéni felkészülő a kreditelismerési eljárás eredménye alapján az abszolutórium megszerzéséhez szükséges összes kreditponttal rendelkezik, az Egyetem a komplex vizsga teljesítését követő félévben állítja ki számára az abszolutóriumot.
Az egyéni felkészülő felkészülését kijelölt témavezető irányítja.
Egyéni felkészülők esetén:
a) a doktori fokozatszerzési eljárás kérelem alapján, a komplex vizsga teljesítésével kezdődik;
b) a Doktori Iskola működési szabályzatában kell meghatározni a komplex vizsgára történő jelentkezés elfogadásának, illetve a felvételnek a feltételeit;
c) a komplex vizsga sikeres teljesítése esetén a felsőoktatási intézmény elismeri a komplex vizsgára bocsátás feltételéül meghatározott minimum krediteket, azzal, hogy kérelemre az előzetesen megszerzett ismeretek, kompetenciák alapján további krediteket is el lehet ismerni.
A felvételi eljárás keretében a formai feltételeknek megfelelő pályázókat a Doktori Iskola vezetője május (szükség esetén augusztus) hónapban felvételi meghallgatásra hívja be. Ez alól az egyéni felkészülésre jelentkező felvételi meghallgatása kivételt jelent.
Egyéni felkészülők esetén a jelentkezés különös feltételei:
a) az egyéni felkészülésre jelentkezők számára jelentkezésre egy tanévben kétszer, a komplex vizsgákat megelőzően, a Katonai Műszaki Tudományági Doktori Tanács által meghatározott időszakban van lehetőség, az általános szabályok szerint a mindenkor hatályos Egyetemi Doktori és Habilitációs Szabályzat vonatkozó mellékletében található jelentkezési lap és annak szükséges mellékletei benyújtásával;
b) eltérések az általános szabályoktól az egyéni felkészülők esetén:
ba) a korábbi tudományos teljesítményt legalább 20 publikációs pont (a mindenkor hatályos Egyetemi Doktori és Habilitációs Szabályzat vonatkozó melléklete szerint) értékben kell igazolni. Amennyiben a pályázó több publikációval rendelkezik, lektorált folyóiratokban legalább 20 pont értékben a mindenkor hatályos Egyetemi Doktori és Habilitációs Szabályzat vonatkozó mellékletében található pontérték táblázatban foglaltaknak megfelelően a felvételi időpontjáig már megjelent, kizárólag kutatási témájához kapcsolódó, köztük legalább egy idegen nyelvű publikációt kell felmutatni. A társszerzős publikációk társszerzőitől nyilatkozatot kell kérni a társszerzői részarányról, és az eredmények más értekezésekben történő felhasználásának tényéről;
bb) a Doktori Iskola megvizsgálja, hogy a jelentkező tudományos, alkotói teljesítménye indokolttá teszi-e az egyéni felkészülési forma elfogadását.
Az egyéni felkészülési formára pályázóknál tehát jelentős kutatói gyakorlat és publikációkkal igazolt kutatási eredmény igazolása szükséges, amely legalább 20 publikációs pontot jelent.
A felvételi eljárás követelményei:
a) az egyéni felkészülő felvételi beszélgetésen, habitusvizsgálaton és előzetes tudományos teljesítményértékelésen vesz részt;
b) az egyéni felkészülő felvételéhez legalább 80 felvételi pont elérése szükséges;
c) amennyiben az egyéni felkészülésre pályázó az előzőekben meghatározott valamely követelménynek nem felel meg, lehetősége van az egyéni képzésre beiratkozni. Az egyéni képzésen eltöltött legalább egy tanév elteltével – ha időközben valamennyi követelménynek megfelel – kérheti egyéni felkészülésre történő átvételét. Az átvételről a Doktori Iskola vezetőjének javaslata alapján a Katonai Műszaki Tudományági Doktori Tanács dönt.
A Doktori Iskola a pályázókat véleményezi, rangsorolja, és kialakítja állásfoglalását:
- javasolja;
- feltételesen javasolja;
- vagy nem javasolja a pályázó felvételét.
A felvételi meghallgatásokat követően a felvételről a Katonai Műszaki Tudományági Doktori Tanács dönt.
A Doktori Tanács az egyéni felkészülők felvételéről évente kétszer, a mindenkor hatályos Egyetemi Doktori és Habilitációs Szabályzat vonatkozó részeinek rendelkezéseire figyelemmel dönt.
A Doktori Tanács a felvételi bizottság javaslata, valamint az egyéni felkészülés vonatkozásában az elért pontszámok alapján dönt a felvételről vagy a felvétel elutasításáról.
A Doktori Tanácsot a döntéshozatal során a felvételi bizottság javaslata nem köti.
Az elutasított pályázók számára a döntést indokolni kell.
A pályázókat a döntésről a Doktori Iskola 8 munkanapon belül értesíti.
A döntés ellen a kézhezvételtől – ennek hiányában a tudomására jutásától – számított tizenöt napon belül az Egyetemi Doktori és Habilitációs Tanács elnökén keresztül a rektorhoz lehet fellebbezni. A rektor az ügyben a fellebbezés kézhezvételétől számított tizenöt napon belül dönt.
A Doktori Iskola a doktori képzésről évente rendszeres és nyilvános tájékoztatást ad.
A felvételi követelményeket évente a Doktori Iskola honlapján és az Egyetemen szokásos módon közzéteszik.
Az egyéni felkészülőre egyebekben az általános szabályokat kell alkalmazni.